See Rahko on Wiktionary
{
"etymology_text": "Possibly from rahka through place names, related to Rahikka, or related to an old Tavastian god name Rahko(i).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rahko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rahko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rahko",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Rahk",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Rahkola"
},
{
"word": "Rahkonen"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Rahko-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhko/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝xko̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑhko"
}
],
"word": "Rahko"
}
{
"derived": [
{
"word": "Rahkola"
},
{
"word": "Rahkonen"
}
],
"etymology_text": "Possibly from rahka through place names, related to Rahikka, or related to an old Tavastian god name Rahko(i).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rahko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rahko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rahko",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Rahk",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑhko",
"Rhymes:Finnish/ɑhko/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhko/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝xko̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑhko"
}
],
"word": "Rahko"
}
Download raw JSONL data for Rahko meaning in All languages combined (19.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Rahko",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Rahko",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.